Wtorek, 23 Lipca 2019

Wśród swoich na Bemowie

Michał Archanioł z Góry GarganoAsystent Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła – ks. Ryszard Andrzejewski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano na warszawskim Bemowie. W Eucharystii uczestniczył również ks. Tadeusz Musz – Rektor Wyższego Seminarium Dychownego Księży Michalitów w Krakowie, ks. Jerzy Sosiński – Ekonom Generalny Zgromadzenia, proboszcz ks. Józef Groński wraz z duszpasterzami oraz rzesze wiernych – czcicieli św. Michała Archanioła. Całość nawiedzenia prowadził ks. Piotr Prusakiewicz – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.  ZOBACZ ZDJĘCIA (fot. Rafał Świłło)
 
Tuż przed 18.00 samochód z figurą św. Michała Archanioła podjechał pod główne wejście kościoła. Z poprzedniego miejsca peregrynacji – domu  sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie na ul. Żytniej, św. Michał Archanioł przybył w eskorcie policji, której On sam patronuje od wielu lat. Na Jego spotkanie wyszła procesja wiernych, wypowiadając w śpiewie swoje pragnienie: „Patronie nasz św. Michale ku prośbom naszym się skłoń, ucisz świata wzburzone fale – niech ciemne moce gromi Twa dłoń”.

Powitania św. Michała Archanioła w znaku figury dokonała jedna z rodzin parafii oraz proboszcz ks. Józef Groński. „Już na początku powstania parafii na Bemowie w 1981 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, obecny Sługa Boży, dając nam michalitom tę parafię, powiedział do ówczesnego Ojca Generała ks. Aleksandra Ogrodnika te prorocze słowa: «Święty Michał Archanioł ma tu wiele do zrobienia». Dwadzieścia pięć lat istnienia parafii potwierdzają zasadność tych słów” – mówił proboszcz stwierdzając, że dzisiejsza obecność św. Michała w parafii, której patronuje Matka Boża Królowa Aniołów, jest niezwykle wymowna. W dalszych słowach wskazał na trudności, z jakimi spotykają się duszpasterze pracujący na Bemowie: zagubienie duchowe poszczególnych osób i całych rodzin, erozja pojęć i wartości moralnych, brak tęsknoty za Bogiem i swoiste neopogaństwo.

„Archanioł Michał przybywa w znaku tej figury, pięknej figury, ale to niewidzialny duch. Nie da się go zamknąć w marmurze, drewnie czy sztalugach na płótnie” – mówił w głoszonej homilii ks. Piotr Prusakiewicz wskazując, że ta figura to przede wszystkim widzialny znak niewidzialnej i potężnej obecności Księcia Niebieskiego. „Życie nie znosi pustki, potrzebujemy znaków wiary – przekonywał  kaznodzieja – jakże często pustkę serca pozbawioną znaków wiary zastępują inne znaki: amulety, pierścienie, pentagram, klucz Nilu”. Święty Michał i jego postawa stanowi swoiste antidotum na te duchowe zagrożenia.  „Wysłannik Boga i Anioł Pokoju, «Któż jak Bóg» – to jego kazanie, które oznacza «odkryjcie Boga, uwierzcie w Niego, doznajcie na nowo szczęścia i smaku życia z Bogiem i w Bogu»” – stwierdził mówca.
Po zakończonej Mszy św. do Michała Archanioła ustawiła się długa kolejka wiernych, którzy powierzali mu swoje prośby i modlitwy. Czuwanie modlitewne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym oraz Apel Jasnogórski  były zwieńczeniem pierwszego dnia nawiedzenia parafii przez Wodza Niebieskiego w znaku figury.

Św. Michał Archanioł przybył do Polski z Monte Sant’Angelo w Apuli (południowo-wschodni region Włoch). Tam na Górze Gargano znajduje się najsłynniejsze w Kościele i najstarsze sanktuarium ku Jego czci. Anonimowy pisarz, żyjący tysiąc lat temu, dał o nim takie świadectwo: „Sanktuarium Św. Michała Archanioła sławne jest nie z blasku marmurów, ale z cudownych wydarzeń, które tu miały miejsce: w swej formie jest skromne, ale bogate w niebiańskie cnoty, ponieważ sam św. Michał Archanioł zbudował go i poświęcił, pomny na ludzką słabość sam zstąpił z nieba, aby w owym czasie ludzie mogli się stać uczestnikami dzieł Bożych”.

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Ma wysokość 130 cm i wykonana została z białego marmuru z Carrary. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan, ukazany pod postacią potwora o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża.

Sanktuarium Św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką i dlatego cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, przekonanych o skutecznym orędownictwie św. Michała Archanioła w miejscu przez niego wybranym.

Według tradycji miały tam miejsce cztery cudowne wydarzenia, które zapoczątkowały kult. Trzy objawienia Archanioła datuje się na V w. W czasie pierwszego św. Michał rzekł do miejscowego biskupa: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Ta grota jest mnie poświęcona; sam jestem jej strażnikiem. Tam gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie a modlitwy, które będziecie tu wznosić do Boga zostaną wysłuchane”.

Drugie objawienie było związane z cudownym zwycięstwem nad wojskami nieprzyjaciela. Podczas trzeciego Archanioł oznajmił św. Wawrzyńcowi, że już osobiście poświęcił grotę. Ostatnie zjawienie miało miejsce w XVII w., gdy w okolicy szalała dżuma. Widząc niebezpieczeństwo grożące miastu, biskup Puccineli prosił o pomoc św. Michała. Ukazał mu się Archanioł polecając, by poświęcił kamyki pochodzące z groty. Ma być na nich wyżłobiony znak krzyża oraz dwie litery: „M” i „A” (Michał Archanioł). Według Jego słów, ktokolwiek taki kamyk będzie przechowywał, uchroni się od choroby. Wszyscy, którzy posiadali poświęcone kamyki, zostali uwolnieni od zarazy.
 
ks.kp
 
Autor zdjęć - Rafał Świłło
 

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2019

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates